Dennikn, SME, RTVS… mnohé médiá dali priestor blogerom, aktivistom i profesionálnym žurnalistom, aby mohli vyjadriť svoj názor. Zaujímavé je, že najviditeľnejšie sú práve tie, ktoré podľa mňa nie sú korektné.
Ich autori (ďalej ich budem nazývať len „autori“) sa spoliehajú na to, že väčšina ľudí, občanov, voličov svoj názor nemá, alebo/aj nevie čítať, alebo/aj nemá na čítanie ten správny materiál, alebo/aj nerozumie prečítanému textu, alebo nevie rátať. Sú aj takí, ktorí vyššie spomenuté problémy nemajú, ale žiaľ, zas nemajú dosť času, alebo sa spoliehajú na „autorov“ a médiá.
Tak „autori“ podsúvajú ľuďom informácie, ktorými ich zastrašujú, manipulujú. Robia z ľudí negramotných idiotov. Zákon o voľbách, presnejšie Zákon č. 180/2014 Z. z. z 29. mája 2014 o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 356/2015 Z. z. v ustanoveniach §§ 61 až 68 píše, ako sa spočítavajú hlasy, že sa vyraďujú neplatné hlasy a tiež píše o tom, ako sa na základe platných hlasov pre tú-ktorú stranu určuje počet mandátov v NR SR.
„Autori“ však asi dostali za úlohu zastrašiť obyvateľov – nevoličov tým, že ich „nehlas“ bude prepočítaný a pripočítaný nejakej strane. NIE, nebude.
Ráta sa LEN s hlasmi odovzdanými do určenej urny a po prekontrolovaní LEN s platnými hlasmi. Medzi hlasy za zarátavajú len hlasy tých, ktorí prišli voliť, teda sa podpísali vo volebnej miestnosti a prevzali si hlasovacie lístky. (Alebo za nimi domov alebo do nemocnice, ústavu… prišli členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou hlasovacou urnou, alebo volili zo zahraničia.)
Hlasy môžu byť:
NEPLATNÉ:
– keď občan vhodí prázdnu obálku
– keď je v obálke viac hlasovacích lístkov s rôznymi číslami strán
PLATNÉ:
- Keď je v obálke jeden hlasovací lístok
- Môže byť neupravený
- Môže mať 1-4 zakrúžkované čísla kandidátov danej strany
- Keď je na hlasovacom lístku aj viac zakrúžkovaných kandidátov – avšak potom už sa tieto prednostné hlasy nemôžu uplatniť a hlasovací lístok sa berie akoby neboli krúžkami označení uprednostňovaní kandidáti
- Aj keď je v obálke jeden lístok – jednej strany, a je počmáraný, pokrčený
- Aj keby boli v obálke viaceré hlasovacie lístky tej istej strany – lístky s rovnakým číslom strany
PREPADNUTÉ:
- Sú tie, ktoré boli platné, ale volená strana nedosiahla 5 %-nú hranicu z celkového počtu všetkých platných hlasov, pre 2- a 3-koalíciu je hranica 7, resp. 10 %.
- S týmito prepadnutými hlasmi sa už viac neuvažuje, nikomu sa nepripočítavajú. Tie strany, ktoré získali aspoň 3 percentá, sú oprávnené získať za voliča od štátu finančnú podporu na činnosť tak, ako aj strany, ktoré dosiahli viac percent.
Do pozornosti voličom:
Zákon č. 180/2014 Z. z. z 29. mája 2014 o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 356/2015 Z. z. najmä jeho paragrafy č. 29 a 61 až 69.
Že prečo?
Lebo:
- Pri prideľovaní mandátov do NR SR sa uvažuje len s platnými hlasmi – volebná komisia totiž podľa § 61 vylúči všetky neplatné hlasovacie lístky a podľa § 62 spomenutého zákona posúdi platnosť ostatných.
- štátna komisia podľa § 66 spomenutého zákona zisťuje platné hlasy, lebo len na základe počtu platných hlasov budú pridelené mandáty do NR SR
- spomenutý zákon v § 68 hovorí o prideľovaní mandátov
- a nikde v tomto zákone v jeho predošlých či nasledujúcich paragrafoch sa nehovorí, že by hlas občana, ktorý nešiel voliť, teda neodovzdal svoj hlas žiadnej z kandidujúcich strán prepadol v prospech nejakej strany. Už aj z logiky veci samej vyplýva, že čo nie je, nemôže sa pripočítam k niečomu, čo je. A ďalej sa štátna komisia zaoberá už len platnými hlasovacími lístkami, teda platnými hlasmi.
Ako sa to vyjadril Peňták Haščák ...
Celá debata | RSS tejto debaty