Vyzerá to ako napodobenina reklamného sloganu jedného mobilného operátora, v ktorom ide o to, aby ľudia spolu hovorili. Podarilo sa to tak napoly – dnes sa už len hovorí, hoci povedané nedáva zmysel.
Médiá sú plné volieb, v tomto roku viac než po iné roky. Okrem toho už máme za sebou aj niektoré sviatky či voľné dni a cca 20 víkendov. (všimli ste si? …za sebou…) A televízni moderátori a rozhlasoví spíkri nás niekoľkokrát denne zaplavujú oznámením, že voľby (sviatky, víkend…) sú za dverami. Keďže nepodarky sú chytľavé, už sme to mohli počuť aj z úst niektorých politikov. Akoby nebolo zrejmé, že voľby prichádzajú, teda sú pred dverami, ako je pred dverami prichádzajúci hosť a za dverami je ten, ktorý – hurá – už odišiel.
Ak platí, že dva krát dva sú štyri, istotne platí aj to, že čo prichádza je pred dverami a čo odchádza je za dverami. Aspoň tak to vždy bolo, pokým sa nevymenili spíkri. (pre slabších v SJ a silnejších v AJ uvádzam podobnosť: welcome to…)
Voľby do EP sú do soboty pred dverami.
Keby boli za dverami, mnohí by v sobotu neprišli, lebo ak podľa spíkrov sú voľby za dverami, poslucháč si povie, že „je po Kačinej svadbe“.
V pondelok budeme môcť veselo konštatovať, že víkend i voľby sú viac či menej šťastne za dverami. Lebo aj slovenský jazyk má logiku. Keby sme ju prestali používať, zakrátko by sa nám mohlo stať, že na otázku, kedy sme sa vrátili z dovolenky odpovieme že zajtra a na pozvánku na schôdzu s dátumom konania napíšeme včera, alebo že keď otočíme vodovodným kohútikom, začne sa z neho šíriť plyn a že vodu si natankujeme do nádrže namiesto benzínu. Veď je to jedno. (?)
To len preto, aby sme si rozumeli.
Celá debata | RSS tejto debaty