Založ si blog

So štipcom na nose przniť jazyk

…keď si pri sledovaní TV správ alebo nejakej talk show vypnete zvuk, v tom momente prestanete počúvať a začnete pozerať, a to čo uvidíte…

Kde sú tie časy, keď… Nie, nemám nostalgiu za dobou dávno minulou.

 

Dnes (a žiaľ, nielen dnes), v súvislosti s dvestým výročím úmrtia Antona Bernoláka a spomienkovým programom Slovenského rozhlasu na tohto bojovníka za slovenčinu, je mi akosi clivo. Za dobou spred vyše dvadsiatich rokov, keď v rozhlase či televízii nemohol len tak niekto przniť našu reč. Hlásatelia a hlásateľky museli (no, neviem, možno ich vyberali na tie posty inak a nie podľa vedomostí – asi ako dnes) vedieť, resp. vedeli slovensky. Myslím to tak, že používali spisovný jazyk. A nemali rečové vady, teda chyby, však?

Kde sú tie časy, keď nás televízny program pozývala sledovať napr. I.Pažítková, A. Straková,…

 

…keď nás rozhlasoví redaktori z éteru nepozývali vychutnať si večerný televízny program, ale nám priali vychutnať si nedeľný obed;

…keď nás televízne hlásateľky pozvali sledovať a stráviť príjemné chvíle pri sledovaní televízneho programu;

…keď sa televízne hlásateľky alebo moderátorky alebo redaktorky (aby som žiadnu neurazila) predvádzali nanajvýš zmysluplným upútaním našej pozornosti, a nie ako dnes „vykypeným“ silikónovým výstrihom, silikónovou perou, silikónom „napustenou“ zadnicou (ktorú pri sedení aj tak nevidno), umelými riasami, umelými nechtami, a nadviazanými „cudzími“ vlasmi.

 

Dnes je asi predpoklad na prijatie do RTVS alebo súkromných televízií či rozhlasových staníc okrem už spomenutého výstrihu a iných umelých doplnkov postavy a celkového vzhľadu (pre „moderných“ looku) prvá zásada – mať rečovú vadu, teda chybu. To zaujme. A potom – treba sa štylizovať. Zdokonaliť svoju rečovú vadu a spraviť z nej prednosť. Dnes už naše moderátorky tak zdokonalili svoje rôzne rečové odchýlky, že sú už z toho úchylky a len málokto si uvedomuje rozdiel medzi normálnym a nenormálnym.

Najprv si všimnete, že moderátorky majú nejaký neodstrániteľný štipec na nose. (Ale už to pochytili aj iné osoby, žiaľ, sú medzi nimi aj rôzne odborníčky alebo aj političky a žiaľ, aj niektorí muži tomu podľahli – a to som si myslela, že muži sú aspoň v tomto rozumnejší, že sa len tak po nejakej somarine neopičia). No, naschvál – dajte si na nos štipec a skúste čítať nejaký text. Také „r“ sa so štipcom na nose dosť ťažko vyslovuje, v zhluku rôznych samo- a spoluhlások je to často komické. Veď to skúste a počúvajte sa. Alebo stačí, ak budete počúvať niektoré z hlavných správ Slovenského rozhlasu.

Potom si všimnete, že čoraz väčší počet moderátoriek a hlásateliek pravdepodobne s úspechom prekonalo obdobie pravidelných návštev logopedickej poradne a šťastné, že sa konečne naučili vysloviť „r“ ho vyslovujú takto „rrr“, že keď to počujete, nadobudnete pocit, že sa ešte neskončila hra na to, kto lepšie napodobní streľbu zo samopalu. Toto „rrr“ v kombinácii so štipcom vás určite rozosmeje, lebo niekedy sa im to nie veľmi podarí a zamotajú sa…

Sykavky sú mimoriadna kapitola, ktorá vlastne mala byť uvedená ako prvá, lebo tá sa dostala do povedomia začínajúcich televíznych a rozhlasových hviezdičiek ešte pre 20 rokmi. Ak mi pamäť dobre slúži, začala to jedna nemenovaná naša moderátorka, ktorá najprv v Rádiu Twist mala svoju reláciu o filmovej tvorbe a odvtedy sa to šírilo ako svetlo, ona už to azda ani nepoužíva v takej miere, ale má veľkú zásluhu na tom, ako sa to ujalo. Sykavky „č, š. ž,“ sa už nevyslovujú „č, š, ž“, ale takto: „ččč“, „ššš“, „žžž“. Až sa bojím, že ak by som bola v dosahu takej moderátorskej osoby, bola by som opľutá z každej strany. No, čččo užžž, keď chcete byť kúlový… Najkomickejšie na tom je, že keď si pri sledovaní TV správ alebo nejakej talk show vypnete zvuk, v tom momente prestanete počúvať a začnete pozerať, a to čo uvidíte vás opäť rozosmeje… ako len dokážu krútiť ústami, perami, v snahe docieliť dokonalosť vo vyslovení trojsykaviek, trojrrr a to všetko niektoré aj so štipcom na nose.

 

Ešte by sa mi žiadalo veľa vecí spomenúť, napr. ako som vyššie napísala,

že, vychutnáva sa jedlo a nie TV program,

že opozitum od ďaleko lepšie by asi malo byť blízko horšie (?)

že…

že…

alebo spojenie napr. dva roky dozadu – namiesto pred dvoma rokmi…

alebo… také choré hlasivky moderátora, keď ledva-ledva rozpoznáte, čo chcel povedať,

alebo…

 

Kedy si už konečne manažéri médií dajú záležať na tom, aby osoby, ktoré počujeme z rozhlasu alebo televízie, používali a propagovali slovenský jazyk v jeho najkrajšej podobe?

 

 

 

 

 

 

Predseda NR SR p. Danko, odstúpte!

25.04.2017

To nie je prosba. To nie je žiadosť. To je Vaša povinnosť! Nie, nemýlim sa. To čo ste urobili ako najvyšší ústavný činiteľ - predseda Národnej rady Slovenskej republiky, je hanebné porušenie viac »

Daj, Bože, nech už strelí ten víťazný góóól!

07.03.2016

Keby sa naši hokejisti, ktorých národ miluje, správali tak ako politici, už by si nik nekúpil lístok na zápas, nik by nesadol k obrazovke. Keby každý hral len na svoje triko. O čom hovorí viac »

Číslo 45: Klamstvo alebo nevedomosť kandidáta Cmoreja

04.03.2016

Klamlivý a zastrašujúci blog kandidáta č. 45 strany SaS na stránke www.dennikn, podľa vizitky finančný analytik. Z jeho grafov ma najviac zaujal najmä ten s názvom Koho volil nevolič. To viac »

Jared Kushner

Vyšetrovatelia si posvietia aj na Trumpovho zaťa Kushnera

20.02.2018 08:44

Tím amerického špeciálneho prokurátora Roberta Muellera skúma najnovšie aj finančné transakcie a obchodné rokovania Jareda Kushnera.

binárny kód, bezpečnosť, internet, zdrojový kód, počítač, pc, computer,

Zakladateľ etherea varuje pred rizikami investovania do kryptomien

20.02.2018 08:27

Kryptomeny stále predstavujú novú a mimoriadne kolísavú triedu aktív, ich hodnota sa môže kedykoľvek prepadnúť takmer na nulu.

mexiko, policajti, zasah, policia, prestrelka

V Mexiku pátrajú po troch nezvestných Talianoch

20.02.2018 08:20

Mexické úrady pátrajú po troch Talianoch, ktorí sú nezvestní od konca januára.

proces Prostrednik sud cirkev LGBTI

Prostredník sa zrejme vráti za katedru

20.02.2018 08:00

Evanjelický teológ Ondrej Prostredník by mal opäť začať vyučovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 69052x
Priemerná čítanosť článkov: 1866x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy